SN Nuclearelectrica SA anunță că Unitatea 2 a Centralei Nucleare de la Cernavodă s-a deconectat automat de la Sistemul Energetic Național, în seara zilei de 28 iulie, ca urmare a unui tranzient în sistemul energetic care a afectat partea clasică, fără a fi afectate funcțiile de securitate nucleară ale unității.
Potrivit SNN, deconectarea automată a Unității 2 s-a produs în condiții de siguranţă, toate sistemele unității funcționând și răspunzând conform proiectului în astfel de situaţii.
„Deconectarea automată a Unității 2 precum și lucrările de remediere nu au impact asupra securității nucleare a reactorului, personalului unității, populației și mediului înconjurător”, au anunțat reprezentanții societății.
SN Nuclearelectrica SA va reveni cu informații la momentul reconectării Unității 2 la SEN.
Răspunderea pentru textul acestui articol aparține exclusiv autorului. În cazul unui comunicat de presă, răspunderea aparține exclusiv instituției care l-a emis și persoanelor fizice sau juridice care au fost citate în articol.
Publicația CTnews, persoana juridică asociată cu aceasta și persoanele fizice care administrează această companie nu își asumă răspunderea pentru informațiile publicate de autorii articolelor sau ale comunicatelor de presă.
Informațiile de pe CTnews.ro sunt obținute din surse publice și deschise.
Conform articolului 7 din legea 190/2018, prelucrarea în scop jurnalistic este derogată de prevederile Regulamentului general privind protecția datelor cu caracter personal daca este asigurat un echilibru în ceea ce privește libertatea de exprimare și dreptul la informație.
Primarul comunei constănțene Rasova, Mihalache Neamțu, a fost invitatul jurnalistului Paul Alexe, în studioul CTnews TV. În toamna anului trecut, după șase ani de la momentul în care a renunțat la cel de-al treilea mandat […]
Primăria Constanța a anunțat că în urma monitorizării valorilor de trafic, sensul giratoriu construit provizoriu și-a dovedit eficiența și va fi amenajat definitiv, pentru a asigura fluidizarea traficului rutier și creșterea gradului de siguranță a conducătorilor […]
Containerele Polaris pentru deșeuri voluminoase sunt amplasate în această săptămână în zona CET. Până pe data de 11 februarie 2024, containerele Polaris pentru deșeuri de dimensiuni mari pot fi găsite în zona CET, pe aleea […]
Be the first to comment