27 octombrie 2017, începând cu ora 11:00, Polaris M Holding împreună cu elevii Centrului Şcolar de Educaţie Incluzivă ”Albatros” au desfăşurat o acţiune de ecologizare pe faleza şi plaja “Trei papuci” din Constanţa.
Acţiunea de ecologizare a făcut parte din campania “Curăţăm Constanţa Noastră”, iniţiată de Primăria Municipiului Constanţa, şi a avut drept obiectiv responsabilizarea cetăţenilor cu privire la protejarea mediului înconjurător şi, implicit, a oraşului în care locuiesc.
Activitatea desfăşurată de elevi a constat în colectarea deşeurilor aruncate de cetăţeni în alte zone decât cele special amenjate. Pe parcursul acţiunii, elevii au fost ajutaţi de angajaţii Polaris M Holding să igienizeze faleza şi plaja “Trei Papuci”, oferind un exemplu personal de civism persoanelor care arunca deşeurile la întâmplare pe spaţiul public. Cantitatea de deşeuri colectata a demonstrat nivelul de implicarea ridicat al elevilor în cadrul acestei acţiuni, aceştia având posibilitatea să devină participanţi activi în protejarea mediului înconjurător.
Atitudinea faţă de mediu este strâns legată de educaţie, iar această acţiune şi-a dorit să reprezinte un punct de plecare în formarea unor comportamente ecologice în rândul elevilor.
La finalul acţiunii, cantitatea de deşeuri colectata a ajuns la aproximativ 1.5 tone de deşeuri.
Angajații Polaris și elevii voluntari au strâns 1,5 tone de deșeuri de pe faleză. FOTO Polaris M Holding
Angajații Polaris și elevii voluntari au strâns 1,5 tone de deșeuri de pe faleză. FOTO Polaris M Holding
Angajații Polaris și elevii voluntari au strâns 1,5 tone de deșeuri de pe faleză. FOTO Polaris M Holding
Angajații Polaris și elevii voluntari au strâns 1,5 tone de deșeuri de pe faleză. FOTO Polaris M Holding
Răspunderea pentru textul acestui articol aparține exclusiv autorului. În cazul unui comunicat de presă, răspunderea aparține exclusiv instituției care l-a emis și persoanelor fizice sau juridice care au fost citate în articol.
Publicația CTnews, persoana juridică asociată cu aceasta și persoanele fizice care administrează această companie nu își asumă răspunderea pentru informațiile publicate de autorii articolelor sau ale comunicatelor de presă.
Informațiile de pe CTnews.ro sunt obținute din surse publice și deschise.
Conform articolului 7 din legea 190/2018, prelucrarea în scop jurnalistic este derogată de prevederile Regulamentului general privind protecția datelor cu caracter personal daca este asigurat un echilibru în ceea ce privește libertatea de exprimare și dreptul la informație.
Ministrul Sănătății, Nelu Tătaru, a precizat, joi, la Constanța, că speră ca cel târziu la începutul anului viitor să fie disponibil un vaccin anti-covid, iar achiziția acestuia se va face prin Comisia Europeană și va […]
Polițiștii Secției Regionale de Poliție Transporturi Constanța – Biroul de Investigații Criminale, sub supravegherea Parchetului de pe lângă Judecătoria Constanța, au pus în aplicare 19 mandate de percheziție domiciliară, pe raza județului Constanța, într-un dosar […]
Așa-numitele “pachete ale lui Mazăre” nu au dispărut odată cu demisia edilului. Primăria Constanța continuă distribuția plaselor cu alimente în luna august. Bătrânii cu pensii mai mici de 1000 lei, persoanele pentru 60 ani care […]
Be the first to comment