![Masina politie in trafic cu girofar. Aglomeratie](https://i0.wp.com/www.ctnews.ro/wp-content/uploads/2017/06/Masina-politie-in-trafic-cu-girofar.-Aglomeratie.jpg?resize=678%2C381&ssl=1)
Furturile comise din locuințe în prezența victimelor iau noi forme. Hoții, inventivi pun în aplicare tot felul de scenarii pentru a păcălii persoanele luate în colimator. Cea mai cunoscută este cea a „promoției“, care căpăta tot felul de forme. Ultima pusă în practică este cea a pilotelor, una dintre victime fiind o bătrână de 81 de ani din Valu lui Traian. Aceasta s-a trezit în cursul zilei de 21 iunie a.c. la poartă, cu o tânără care vindea pilote, la „oferta“: cumpărai două, primeai trei, cumpărai trei, mai primeai două bonus… Bătrâna a fost încântată, dar între timp, vânzătoarea a avut nevoie de apa și de mers la baie. Așa a avut timp a caute prin locuința victimei să vadă unde are ascunși banii și i-a furat sumă de 5.000 de lei. Când a descoperit că a fost furată, victimă a anunțat poliția și a putut oferii câteva detalii despre hoață. Acestea, la care s-au adăugat imaginile unor camere de supraveghere din zonă, i-au ajutat pe polițiști să o identifice și să o prindă pe suspectă. Este vorba de N.F. de 21 de ani din localitatea Motcă – județul Iași. Oamenii legii au reușit să recupereze întreg prejudiciul din acest caz.
Be the first to comment