Trei persoane au fost prinse după ce au vândut droguri în parcul Gării CFR Constanța  

Droguri găsite de polițiști. FOTO Poliția Română

Polițiștii Brigăzii de Combatere a Criminalității Organizate Constanța, împreună cu procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism – Serviciul  Teritorial Constanța, au documentat activitatea infracțională a 3 persoane (doi bărbați și o femeie ), cercetate pentru săvârșirea infracțiunilor de trafic de droguri de mare risc, iar una dintre persoane, de 32 de ani, este cercetată și pentru infracțiunea de deținere, fără drept, de droguri de mare risc pentru consum propriu.

„Cercetările au fost demarate la data de 31 octombrie a.c., atunci când un echipaj al Direcției Generale de Poliție Locală Constanța a surprins în flagrant delict, 3 persoane, în parcul situat în zona Gării C.F.R. Constanța, imediat după ce ar fi tranzacționat o cantitate de peste 6 grame de fragmente vegetale și o țigaretă confecționată artizanal, ambele conținând MDMB-4en-PINACA (drog de mare risc), în valoare de 1.000 de lei” – IPJ Constanța.

La datele de 31 octombrie și 1 noiembrie 2025, procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism – Serviciul  Teritorial Constanța au dispus reținerea celor 3 persoane cercetate.

La data de 1 noiembrie 2025, judecătorul de drepturi și libertăți  din cadrul Tribunalului Constanța a dispus arestarea preventivă a acestora, pentru 30 de zile.

Răspunderea pentru textul acestui articol aparține exclusiv autorului. În cazul unui comunicat de presă, răspunderea aparține exclusiv instituției care l-a emis și persoanelor fizice sau juridice care au fost citate în articol.

Publicația CTnews, persoana juridică asociată cu aceasta și persoanele fizice care administrează această companie nu își asumă răspunderea pentru informațiile publicate de autorii articolelor sau ale comunicatelor de presă.

Informațiile de pe CTnews.ro sunt obținute din surse publice și deschise.

Conform articolului 7 din legea 190/2018, prelucrarea în scop jurnalistic este derogată de prevederile Regulamentului general privind protecția datelor cu caracter personal daca este asigurat un echilibru în ceea ce privește libertatea de exprimare și dreptul la informație.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*