Constanța, orașul în care ni se cere să renunțăm la mașină, dar ni se iau toate alternativele

Jurnalistul Adrian Boioglu. FOTO Mitică Raftu
Jurnalistul Adrian Boioglu. FOTO Mitică Raftu

Uniunea Europeană ne spune, pe bună dreptate, că trebuie să reducem dependența de mașina personală. Că orașele trebuie să fie mai respirabile, mai prietenoase, mai eficiente. Că navetiștii trebuie convinși să aleagă transportul public, bicicleta sau mersul pe jos. Doar că, în Constanța, această discuție sună aproape cinic. Nu pentru că ideea ar fi greșită, ci pentru că realitatea locală o face imposibilă.

La Constanța, nu renunți la mașină pentru că nu vrei, ci pentru că nu ai cu ce s-o înlocuiești. Autobuzele nu vin la timp, iar când vin, sunt imprevizibile. Nu poți construi un program de lucru, o oră de intrare la școală sau o viață personală în jurul unui transport public care funcționează „când poate”. Aplicațiile îți arată un autobuz care ar trebui să vină, dar care nu mai apare. Stațiile sunt pline de oameni care așteaptă fără să știe dacă mai are rost.

Tramvaiele nu mai există. Au dispărut fără să fie înlocuite cu ceva echivalent. Metrou ușor nu avem și, realist vorbind, nu vom avea nici peste zece sau douăzeci de ani. Ideea apare periodic în discursuri, în campanii sau în documente frumos redactate, dar nu trece niciodată de stadiul de slogan. Constanța rămâne un oraș întins, cu cartiere dormitor, cu zone industriale, cu port, cu turism sezonier, fără o coloană vertebrală reală de transport public rapid.

În acest peisaj, ni se mai spune și că mașinile sufocă orașul. Adevărat. Doar că locuri de parcare nu sunt. Parcări subterane sau supraterane, așa cum vezi în orice oraș european care chiar vrea să reducă haosul, nu se fac. Nu pentru că nu ar fi nevoie, ci pentru că administrația preferă să evite deciziile dificile, costurile politice și șantierele care ar deranja pe termen scurt.

Rezultatul este absurd. Ți se spune să nu mai folosești mașina, dar nu ai transport public predictibil. Ți se spune că trebuie să eliberăm trotuarele, dar nu ți se oferă alternative de parcare. Ți se spune că orașul trebuie să fie verde, dar nu există o strategie coerentă care să lege mobilitatea, urbanismul și dezvoltarea reală.

La Constanța, planurile se opresc la limitele administrative ale discursului. Nu există o viziune care să plece de la realitatea navetiștilor, de la oamenii care vin zilnic din Năvodari, Valu lui Traian, Ovidiu sau Cumpăna. Nu există o coordonare metropolitană serioasă. Fiecare se descurcă cum poate, iar mașina rămâne soluția, nu din comoditate, ci din necesitate.

Când Bruxelles-ul vorbește despre mobilitate urbană durabilă, vorbește despre orașe care oferă alternative reale înainte de a restricționa. La Constanța, facem invers: restricționăm fără să oferim. Tăiem benzi, mutăm borduri, desenăm piste care se termină brusc și ne mirăm că oamenii nu renunță la volan.

Adevărul e simplu și incomod: nu poți cere cetățenilor să fie „mai europeni” într-un oraș care funcționează încă pe improvizație. Mobilitatea nu se face cu comunicate, ci cu investiții, cu predictibilitate și cu respect pentru timpul oamenilor. Până atunci, Constanța va rămâne un oraș blocat între ce i se cere să fie și ce i se permite, în realitate, să facă.

Răspunderea pentru textul acestui articol aparține exclusiv autorului. În cazul unui comunicat de presă, răspunderea aparține exclusiv instituției care l-a emis și persoanelor fizice sau juridice care au fost citate în articol.

Publicația CTnews, persoana juridică asociată cu aceasta și persoanele fizice care administrează această companie nu își asumă răspunderea pentru informațiile publicate de autorii articolelor sau ale comunicatelor de presă.

Informațiile de pe CTnews.ro sunt obținute din surse publice și deschise.

Conform articolului 7 din legea 190/2018, prelucrarea în scop jurnalistic este derogată de prevederile Regulamentului general privind protecția datelor cu caracter personal daca este asigurat un echilibru în ceea ce privește libertatea de exprimare și dreptul la informație.

16 Comments

  1. Din păcate asta e realitatea, s-a construit haotic, toate spațiile verzi au fost înlocuite cu blocuri, orașul este cenușiu, betonat, arată mai rău ca orașele din Ucraina, bombardate de ruși, un oraș scump, din toate punctele de vedere, de fapt am devenit niște oameni obosiți într-un oraș trist!

    • Tot ce spui este adevărat, doar că la asta au “contribuit” toți primarii de după 89.Numai că actualul vrea să nu mai cumpărăm mașini,dar el distruge și transportul în comun.Nu e de noaptea minții?

  2. Buna dimineata

    Pacat ca primaru nu vede nu aude nu gindeste pentru cetateni ci doar pentru interesele lui si a consilierilor cu care este in cirdasie ,iar asta nu inseamna ca este o exceptie ci inca unul care nu face ce promite in campanie!

  3. Astăzi, la 7.15,autobuz 48 s-a oprit efectiv pana în intersecția Kaufland, nu avea ulei. La 8 l-am văzut din nou, cum era tractat pe Brătianu.
    Întrebarea este cum pleacă din baza, un autobuz care transporta oameni? Nu se verifica nimic? Directorul general a fost director tehnic, asa ca.. Întrebam!

  4. Mai trist este că se execută ordine de la Bruxelles fără să gândească – are rost, ai unde? Populația este de acord ? ai cu ce ?
    Nu mai este mult și apar și orașele de 15 minute, alea de ziceau toți că e fake need.

  5. O sa mergem cu vaporul Amiralului Arogant si incompetent.Cel mai incompetent primar din istoria oemnirrii,Chitac Mac Mac

  6. În privința parcarilof-la fel de rău, poate mai rău, în Bucuresti, unde locurile de parcare rezidențială sunt date pe veci non stop, nu poți parca nicăieri și nici nu poți solicita un loc de parcare dacă nu ai mașina înmatriculată în București. Se mai gândește cineva la oameni? Nu….
    E coșmar!!?

  7. As face și eu naveta cu autobuzul 70 de km..numai ca autobuzul cu care ar trebui sa circul pleacă dimineața din localitatea unde ar trebui sa ajung și la ora 18 din localitatea de domiciliu spre localitatea de unde ar trebui sa plec spre casa…

  8. Un oras sufocat de sensuri unice si trasee imposibile. Pentru un drum pana la city mall, de la intrare sat vacanta, nu am optiunea de a intoarce decat la primul semafor, sau mai rau, un sens giratoriu pe soveja. Pana ajung inapoi acasa, am poluat de 3 ori mai mult. Parchez de fel la city mall in parcarea de sus. Daca plec in oras, dublez doza de poluare pentru ca trebuie sa fac iar drumul pana la sat vacanta, si sa intorc acolo. Cretinismul e in floare cand vorbim de acei administratori ai drumurilor orasului. Daca vrem sa minimizam poluarea, hai sa si gandim, si sa oferim solutii reale, nu doar benzi duble si camere peste tot. Macar de ar functiona cu adevarat acele camere, si s-ar ridica permisele celor care intorc pe interzis, celor care nu respecta culoarea semaforului. Am rarefia traficul din oras in doar cateva zile.

  9. Orașul acesta este o ruina.proiectul cambela prevede blocuri legate la termoficare…si deci care nu respecta nzeb!UE amendează, amenda va fi plătită din banii proștilor care muncim.legat de transport este o batjocura la adresa constantenilor.orasul va îmbătrâni, tineri nu vor fi sa dea jos un guvern si o primărie mizerabila.ne compara cu Japonia?la ce?Dar chitac a câștigat alegerile pt ca a vândut tot terenul de la Kogălniceanu!

  10. Intr-adevar. De ani de zile s-au facut tot felul de sesizari pt mijloacele de transport care leaga Mamaia de Cta, atat de catre locatarii blocurilor cat si de catre asociatiile de proprietari.
    Acest autobuz pe linia 47, care a fost introdus abia atunci cand au facut ucrainienii proteste in fata Primariei, este cel mai vechi si mai uzat autobuz din tot parcul auto al Ct Bus. Si care are se strica aproape zilnic.
    Cum putem sa ne trimitem copiii la scoala , cand s-a intamplat sa dureze si mai mult de o ora ca sa vina alt autobuz de la garaj sa preia calatorii? Aceasta situatie la ora 20 in conditii de iarna, cand autobuzul 23 Cta-Navodari nu opreste in statii sa ia copiii, pt ca presupun ca au abonament si soferii nu mai incaseaza nimic, pt ca oricum nu dau bilet niciodata copiiilor .
    Dar aceasta problema a autobuzului 23 este alta, fiind cel mai scump traseu din Cta 9 lei, si niciodata nu opreste n statii sa urce elevii.
    Sunt de acord cu europenizarea dar facuta cu cap, mai intai gasesti solutii si apoi faci schimbari.
    In speranta unor schimnari in bine, Doamne ajua!

  11. Imi aduc aminte , cat de frumoasa era Constanta , acum mai bine de 50 de ani. Stada care ducea pe faleza, incepea de la statuia cu Romulus si Remus…cati dinte voi constantenii va mai aduceti aminte de restaurantul pescaresc cam la intrarea acestei stazi, sau de turcul care servea braga rece si placinte vis – a – vis de hotelul Tineretului. Constanta,candva a aavut un farmec aparte..Acum vin din ce in ce mai rar prin acest oras, prefer sa- l ocolesc pentru ca vin din ce in ce mai putin pr litoralul romanesc, care a decazut asa cum a decazut si frumoasa Constanta 😒

  12. Sa facă că în Franța primăria să pună separat mașina pentru elevi indiferent de localități săi lase în fața scoli,firmele cu 20 angajați să fie obligați să pună la dispoziție mașini de serviciu sau microbuze,în Constanta poate sa facă parcare de la poarta 4 la poarta 1 pe malul drumului parcări iar pe artera sa pună autobuze sa ducă personalu.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*