FOTO cu rol ilustrativ Arhiva Forțelor Navale Romane
Echipajul puitorului de mine și plase „Viceamiral Constantin Bălescu” a executat, luni, 28 martie, o misiune de intervenție pentru neutralizarea unei mine marine care se afla, în derivă, la o distanță de aproximativ 39 mile marine travers de Capu Midia.
Potrivit Statului Major al Forțelor Navale, după ce nava a ajuns la o distanță de siguranță față de mină, echipa de scafandri deminori (EOD) de la bordul navei s-a deplasat cu o ambarcațiune rapidă în apropierea acesteia, a identificat tipul de mină și a stabilit procedura de distrugere. Conform procedurii operaționale pentru astfel de situații, scafandrii EOD au montat pe mină o încărcătură explozivă, pe care au detonat-o de la distanță.
Misiune de neutralizare a unei mine marine, executată de marinarii militari români. FOTO SMFN
Mină marină. FOTO cu rol ilustrativ
Misiune de neutralizare a unei mine marine, executată de marinarii militari români. FOTO SMFN
Misiune de neutralizare a unei mine marine, executată de marinarii militari români. FOTO SMFN
Misiune de neutralizare a unei mine marine, executată de marinarii militari români. FOTO SMFN
Puitorul de mine și plase „Viceamiral Constantin Bălescu” și-a continuat, ulterior, misiunea de cercetare-supraveghere în zona de responsabilitate maritimă. După cercetarea și supravegherea raionului maritim, echipajul navei a executat marș spre portul militar Constanța, de unde va fi pregătit să plece în următoarele misiuni încredințate.
Răspunderea pentru textul acestui articol aparține exclusiv autorului. În cazul unui comunicat de presă, răspunderea aparține exclusiv instituției care l-a emis și persoanelor fizice sau juridice care au fost citate în articol.
Publicația CTnews, persoana juridică asociată cu aceasta și persoanele fizice care administrează această companie nu își asumă răspunderea pentru informațiile publicate de autorii articolelor sau ale comunicatelor de presă.
Informațiile de pe CTnews.ro sunt obținute din surse publice și deschise.
Conform articolului 7 din legea 190/2018, prelucrarea în scop jurnalistic este derogată de prevederile Regulamentului general privind protecția datelor cu caracter personal daca este asigurat un echilibru în ceea ce privește libertatea de exprimare și dreptul la informație.
Poliţiştii de frontieră din cadrul Gărzii de Coastă, sub coordonarea procurorului de caz din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Constanţa, au efectuat trei percheziţii domiciliare pe raza municipiului Constanţa, fiind ridicate, în vederea confiscării, […]
Cadru universitar, diplomat, analist politic și expert în geopolitică, Dorin Popescu a acceptat provocarea lansată de noul primar al municipiului Constanța, Vergil Chițac, acceptând să devină consilierul personal al acestuia pe probleme de relații internaționale, […]
Asociația Elevilor din Constanța (AEC) susține că după situația înregistrată la Liceul Teoretic Callatis din Mangalia, ar fi descoperit un nou caz de colectare ilegală a fondului clasei, la Colegiul Național Pedagogic „Constantin Brătescu” din […]
Be the first to comment