![](https://i0.wp.com/www.ctnews.ro/wp-content/uploads/2023/04/342718379_762517425400280_561008062662174776_n.jpg?resize=678%2C381&ssl=1)
Monumentul Eroilor din municipiul Medgidia a fost duminică, 23 aprilie, încă o dată camuflat de zeci de coroane de flori depuse în cinstea eroilor neamului românesc.
Garnizoana Medgidia, alături de administrația publică locală, a organizat o ceremonie dedicată forțelor armate terestre din toate timpurile, moment care a coincis în acest an, cu sărbătoarea creștin ortodoxă a Sfântului Mare Mucenic Gheorghe.
![](https://i0.wp.com/www.ctnews.ro/wp-content/uploads/2023/04/342889827_995014291879749_2964237924085730167_n.jpg?resize=678%2C381&ssl=1)
Evenimentul a debutat cu întâmpinarea oficialităților publice locale și intonarea imnului național.
Un loc de seamă în cadrul programului activităților l-a avut oficierea serviciului religios închinat soldaților căzuți la datorie pentru apărarea neamului.
În continuarea manifestărilor, comandantul Garnizoanei Medgidia, colonel Eugen Călin, a luat cuvântul, amintind celor prezenți importanța cinstirii forțelor terestre care acționează la nivel național și internațional.
Evenimentul a găzduit înaintarea în gradul următor a unui număr de patru soldați din cadrul Regimentul 53 Rachete Antiaeriene Tropaeum Traiani.
Momentul culminant al manifestărilor a fost reprezentat de ceremonia de depunere a coroanelor de flori de către instituțiile publice locale și asociațiile locale prezente.
![](https://i0.wp.com/www.ctnews.ro/wp-content/uploads/2023/04/343225470_1403903267025129_1675587376137511636_n.jpg?resize=678%2C381&ssl=1)
Încheierea activităților a fost marcată de o aplaudată defilare a Detașamentului de Onoare al Garnizoanei Medgidia.
![](https://i0.wp.com/www.ctnews.ro/wp-content/uploads/2023/04/343343379_1180464539329658_2698134924509456276_n.jpg?resize=678%2C381&ssl=1)
Be the first to comment