La Cumpăna, Eminescu a fost celebrat prin lansare de carte, grafică și alte momente. FOTO primăria Cumpăna
Pe 23 iunie,în sala de spectacole a Căminului Cultural Cumpăna a avut loc manifestarea culturală prilejuită de împlinirea a 129 de ani de la trecerea în neființă a marelui poet național Mihai Eminescu.
Momentul omagial a fost constituit de lansarea cărții “Mihai Eminescu, un Dumnezeu Rănit“ a autorului Laurian Stănchescu, un volum cu documente inedite primite de catre acesta de la nepotul lui Mihai Eminescu.
În paralel, a fost prezentată o expoziție de grafică semnată de Marin Rodica Cristiana, fostă elevă a Liceului Tehnologic “Nicolae Dumitrescu” din Cumpăna, în prezent – elevă a Colegiului Național de Arte “Regina Maria” Constanța.
La Cumpăna, Eminescu a fost celebrat prin lansare de carte, grafică și alte momente. FOTO primăria Cumpăna
La Cumpăna, Eminescu a fost celebrat prin lansare de carte, grafică și alte momente. FOTO primăria Cumpăna
La Cumpăna, Eminescu a fost celebrat prin lansare de carte, grafică și alte momente. FOTO primăria Cumpăna
La Cumpăna, Eminescu a fost celebrat prin lansare de carte, grafică și alte momente. FOTO primăria Cumpăna
La Cumpăna, Eminescu a fost celebrat prin lansare de carte, grafică și alte momente. FOTO primăria Cumpăna
La Cumpăna, Eminescu a fost celebrat prin lansare de carte, grafică și alte momente. FOTO primăria Cumpăna
În spiritul promovării culturii românești, evenimentul a găzduit și o expoziţie tematică prilejuita de Ziua Universală a Iei – unul din principalele simboluri ale României, realizată de Atelierul de Creație din cadrul Asociației pentru Dezvoltare Comunitară Cumpăna.
Elevii scolii de balet Nicolae Spirescu din Cumpana pregatiti de doamna profesor Teodora Spirescu au prezentat un moment de balet clasic.
Alături de cadre didactice și iubitori de poezie eminesciana la eveniment au luat parte primarul comunei Cumpana, doamna Mariana Gaju, domnul Daniel Dincă – prozator si poet membru titular al Uniunii Scriitorilor din România, domnul Dan Ungureanu – director marketing cotidianul Certitudinea, doamna Guner Akmolla – poeta, prozatoare, traducătoare.
La Cumpăna, Eminescu a fost celebrat prin lansare de carte, grafică și alte momente. FOTO primăria Cumpăna
La Cumpăna, Eminescu a fost celebrat prin lansare de carte, grafică și alte momente. FOTO primăria Cumpăna
La Cumpăna, Eminescu a fost celebrat prin lansare de carte, grafică și alte momente. FOTO primăria Cumpăna
La Cumpăna, Eminescu a fost celebrat prin lansare de carte, grafică balet clasic și alte momente. FOTO primăria Cumpăna
La Cumpăna, Eminescu a fost celebrat prin lansare de carte, grafică balet clasic și alte momente. FOTO primăria Cumpăna
Răspunderea pentru textul acestui articol aparține exclusiv autorului. În cazul unui comunicat de presă, răspunderea aparține exclusiv instituției care l-a emis și persoanelor fizice sau juridice care au fost citate în articol.
Publicația CTnews, persoana juridică asociată cu aceasta și persoanele fizice care administrează această companie nu își asumă răspunderea pentru informațiile publicate de autorii articolelor sau ale comunicatelor de presă.
Informațiile de pe CTnews.ro sunt obținute din surse publice și deschise.
Conform articolului 7 din legea 190/2018, prelucrarea în scop jurnalistic este derogată de prevederile Regulamentului general privind protecția datelor cu caracter personal daca este asigurat un echilibru în ceea ce privește libertatea de exprimare și dreptul la informație.
Polițiștii Serviciului Rutier, cu sprijinul polițiștilor din cadrul Poliției municipiului Constanța – Biroul Rutier, au desfășurat, în cursul zilei de vineri, 23 septembrie, o acțiune cu efective mărite, în municipiul Constanța, pentru prevenirea și combaterea […]
Polițiștii locali din cadrul Direcției Generale Poliția Locală Constanța au depistat în desfășurare, în zona Abator, o infracțiune flagrată a unui traficant de țigări. Potrivit reprezentanților DGPL Constanța, o persoană de sex masculin, în vârstă […]
Sportul este un izvor de sănătate şi prospeţime, un factor de longevitate, credea celebra Ana Aslan. Sub auspicii similare, s-a desfășurat vineri, 16 decembrie, la Cumpăna, cea de-a treia ediție a Galei sportului cumpănean. Evenimentul […]
Be the first to comment