Doi juniori ucraineni refugiați în România se pregătesc la Constanța. FOTO Academia Hagi
Începând din această săptămână la antrenamentele de juniori ale clubului Farul participă doi jucători ucraineni.
Potrivit reprezentanților Academiei Hagi, Roman Barhan și Dmitri Kutsenco au reușit să părăsească Ucraina alături de familiile lor în prima zi de război și s-au stabilit între timp la Constanța. Cei doi tineri jucători sunt verișori, practicau fotbalul la Cernomoreț Odesa și vor avea ocazia să-și continue activitatea fotbalistică sub culorile Farului.
Președintele Academiei Hagi, Pavel Peniu, și directorul coordonator al grupelor de juniori care se pregătesc în complexul Farul, Dorel Zaharia, au ajutat la integrarea celor doi sportivi.
„Farul și Academia Hagi sprijină copiii din Ucraina și sunt de acord să-i primească pe toți tinerii fotbaliști refugiați în țara noastră pentru a-i face să uite de momentele grele prin care trec”, a declarat Dorel Zaharia.
Dmitri Kutsenco are 14 ani și se antrenează cu grupa 2008 (antrenor Marius Axinciuc), iar Roman Barhan, în vârstă de 12 ani, participă la antrenamentele grupei 2010 (antrenor Ionuț Florea).
Doi juniori ucraineni refugiați în România se pregătesc la Constanța. FOTO Academia Hagi
Doi juniori ucraineni refugiați în România se pregătesc la Constanța. FOTO Academia Hagi
Răspunderea pentru textul acestui articol aparține exclusiv autorului. În cazul unui comunicat de presă, răspunderea aparține exclusiv instituției care l-a emis și persoanelor fizice sau juridice care au fost citate în articol.
Publicația CTnews, persoana juridică asociată cu aceasta și persoanele fizice care administrează această companie nu își asumă răspunderea pentru informațiile publicate de autorii articolelor sau ale comunicatelor de presă.
Informațiile de pe CTnews.ro sunt obținute din surse publice și deschise.
Conform articolului 7 din legea 190/2018, prelucrarea în scop jurnalistic este derogată de prevederile Regulamentului general privind protecția datelor cu caracter personal daca este asigurat un echilibru în ceea ce privește libertatea de exprimare și dreptul la informație.
Ne-am obișnuit să credem că un pahar mare cu suc de portocale băut dimineața, la micul dejun, este bun. Părinții oferă copiilor un asemenea pahar și se gândesc doar cât este de natural. Și totuși, […]
Legenda vie a rockului românesc, trupa CARGO, urcă pe scena Doors Club sâmbătă, 15 decembrie, ora 21.00. Vino să asculți melodiile care au făcut istorie și să retrăiești atmosfera nopților de vară de la Costinești […]
O navă ARSVOM a intervenit astăzi, pentru preluarea unui marinar inconștient care face parte din echipajul unei nave care se află în rada exterioară a Portului Constanța. În cursul zilei 05.01.2024, la ora 11:15, Centrul […]
Be the first to comment