Ștampila de control din cadrul unei secții de votare din municipiul Constanța a fost luată acasă de președintele secției și sunt făcute verificări în acest caz.
”În urma verificărilor efectuate, polițiști din cadrul Poliției Municipiului Constanța – Secția 1 Poliție au constatat că ștampilele de vot și documentele necesare desfășurării procesului de votare au fost sigilate corespunzător, în interiorul secției de votare.
Tot din cercetările efectuate a rezultat că președintele secției de votare ar fi plecat la domiciliu cu ștampila de control, folosită la sigilarea secției.
În cauză a fost sesizată Autoritatea Electorală Permanentă, în vederea luării măsurilor legale ce se impun” – IPJ Constanța.
Cercetările în acest caz continuă în vederea stabilirii împrejurărilor de fapt.
Răspunderea pentru textul acestui articol aparține exclusiv autorului. În cazul unui comunicat de presă, răspunderea aparține exclusiv instituției care l-a emis și persoanelor fizice sau juridice care au fost citate în articol.
Publicația CTnews, persoana juridică asociată cu aceasta și persoanele fizice care administrează această companie nu își asumă răspunderea pentru informațiile publicate de autorii articolelor sau ale comunicatelor de presă.
Informațiile de pe CTnews.ro sunt obținute din surse publice și deschise.
Conform articolului 7 din legea 190/2018, prelucrarea în scop jurnalistic este derogată de prevederile Regulamentului general privind protecția datelor cu caracter personal daca este asigurat un echilibru în ceea ce privește libertatea de exprimare și dreptul la informație.
Potrivit unei Hotărâri a Guvernului adoptate în cursul zilei 6 iulie a.c., prefectul Adrian Nicoalescu a fost demis și înlocuit cu Ioan Albu. Ioan Albu a deținut până în prezent funcția de director al Direcţiei de […]
De luni, CT BUS îi așteaptă pe copilași să circule gratuit către unitățile de învățământ, la bordul autobuzelor școlare, dezinfectate și pregătite pentru ei. Cursele pleacă în fiecare zi, la ora 07.15 din stațiile Gară, […]
Angajații Polaris M Holding au desfășurat activități de măturat stradal, de ridicare a resturilor vegetale și a deșeurilor. Aceștia au acționat și împreună cu jandarmii, polițiștii locali și inspectorii DSP pentru igienizarea unor zone din […]
Be the first to comment