![Jucării susceptibile a fi contrafăcute. FOTO Garda de Coastă](https://i0.wp.com/www.ctnews.ro/wp-content/uploads/2024/02/WhatsApp-Image-2024-02-02-at-09.56.06.jpeg?resize=678%2C381&ssl=1)
Poliţiştii de frontieră din cadrul Gărzii de Coastă au descoperit în Portul Constanța jucării susceptibile de a fi contrafăcute, inscripţionate cu numele unor mărci cunoscute, în valoare de aproximativ 300.000 lei.
În data de 01.02.2024, polițiștii de frontieră din cadrul Gărzii de Coastă s-au sesizat din oficiu sub aspectul săvârșirii infracțiunii de punere în circulație a unui produs purtând o marcă identică sau similară cu o marcă înregistrată.
“În fapt, în data de 29.01.2024, o echipă comună formată din polițiști de frontieră din cadrul Gărzii de Coastă şi inspectori vamali din cadrul Biroului Vamal de Frontieră Constanța Sud a efectuat controlul fizic asupra unui container încărcat cu bunuri, sosit din China.
În urma verificărilor amănunţite s-a constatat că în interiorul containerului se aflau aproximativ 1760 jucării, care sunt susceptibile a aduce atingere dreptului de proprietate intelectuală al unor mărci cunoscute.
Bunurile, cu o valoare de aproximativ 300.000 lei dacă ar fi fost comercializate ca produse de marcă, au fost ridicate în vederea continuării cercetărilor” – Garda de Coastă.
Polițiștii de frontieră efectuează cercetări pentru punere în circulaţie a unui produs purtând o marcă identică sau similară cu o marcă înregistrată pentru produse identice sau similare şi care prejudiciază pe titularul mărcii înregistrate, la finalizare urmând a fi luate masurile legale.
Be the first to comment