Bricul Mircea s-a întors acasă. FOTO Cătălin SCHIPOR
Rude, prieteni, colegi sau pur și simplu oameni curioși au așteptat în Dana Militară întoarcerea bătrânei Nave Școală, Mircea, care a refăcut drumul din urmă cu 80 de ani când a fost lansat la apă în Hamburg, Germania.
Voiajul de instrucție din această vară a fost unul istoric, la împlinirea a 80 de ani de când a intrat în serviciul Marinei Militare Române.
A parcurs peste 8.500 mile marine în 93 de zile de marș și a acostat în 12 porturi, unde au urcat la bord peste 12.000 de vizitatori.
A făcut escale în porturile Siracusa (Italia), Barcelona (Spania), Almeria (Spania), Cadiz (Spania), Brest (Franța), Rouen (Franța), Haga (Olanda), Hamburg (Germania), Southampton (Marea Britanie), Lisabona (Portugalia), Valleta (Malta) și Istanbul (Turcia).
Oficialități militare și civile au asistat în Portul Constanța la sosirea Navei Școală Mircea. FOTO Cătălin SCHIPOR
Oficialități militare și civile au asistat în Portul Constanța la sosirea Navei Școală Mircea. FOTO Cătălin SCHIPOR
Bricul Mircea s-a întors acasă. FOTO Cătălin SCHIPOR
Fanfara militară a Forțelor Navale Române. FOTO Cătălin SCHIPOR
Bricul Mircea s-a întors acasă. FOTO Cătălin SCHIPOR
Bricul Mircea s-a întors acasă. FOTO Cătălin SCHIPOR
Bricul Mircea s-a întors acasă. FOTO Cătălin SCHIPOR
Bricul Mircea s-a întors acasă. FOTO Cătălin SCHIPOR
Bricul Mircea s-a întors acasă. FOTO Cătălin SCHIPOR
Bricul Mircea s-a întors acasă. FOTO Cătălin SCHIPOR
Primele discuții s-au purtat la înălțime. FOTO Cătălin SCHIPOR
Marinarii au fost așteptați cu emoții de către cei dragi. FOTO Cătălin SCHIPOR
Răspunderea pentru textul acestui articol aparține exclusiv autorului. În cazul unui comunicat de presă, răspunderea aparține exclusiv instituției care l-a emis și persoanelor fizice sau juridice care au fost citate în articol.
Publicația CTnews, persoana juridică asociată cu aceasta și persoanele fizice care administrează această companie nu își asumă răspunderea pentru informațiile publicate de autorii articolelor sau ale comunicatelor de presă.
Informațiile de pe CTnews.ro sunt obținute din surse publice și deschise.
Conform articolului 7 din legea 190/2018, prelucrarea în scop jurnalistic este derogată de prevederile Regulamentului general privind protecția datelor cu caracter personal daca este asigurat un echilibru în ceea ce privește libertatea de exprimare și dreptul la informație.
Planurile haotice, neprioritizarea proiectelor în funcție de necesitățile comunității, dezinteresul față de mediul înconjurător și față de circuitul local integrat, care însemană, de fapt, dezvoltarea durabilă, au dus, în ultime trei decenii, la Constanța de […]
“Sărbătoarea Florii de Salcâm” a adus în acest an la Peștera aproximativ 50.000 de oameni. Vremea bună i-a convins pe unii să stea chiar până a doua zi în păduricea de pe Valea Izvorului. După […]
Guvernul României a reaprobat indicatorii tehnico-economici pentru consolidarea și restaurarea Cazinoului din Constanța, în şedinţa de astăzi, 8 mai 2019. Durata estimativă pentru realizarea proiectului este de 30 de luni (3 luni etapa de proiectare […]
Be the first to comment