Consiliul Județean anunță demersuri concrete pentru a aduce noi delfini la Delfinariul din Constanța

spectacol cu delfini la Constanța
Ni-Ni, unicul delfin rămas la Delfinariul din Constanța, are toate șansele să scape de singurătate, pe termen lung

Cinci delfini ar putea ajunge, în curând, la Complexul Muzeal de Științe ale Naturii din Constanța, după cum a anunțat marți președintele Consiliului Județean Constanța, Florin Mitroi, într-o conferință de presă. Acesta a precizat că nu este exclusă continuarea colaborării cu partea ucraineană, dacă vor fi menținute aceleași condiții ca până acum.

Potrivit directoarei de cabinet a președintelui CJC, Ionela Costache, autoritățile județene se află în discuții cu reprezentanți din Ucraina pentru a asigura organizarea a cel puțin unui spectacol pe zi cu delfini, până la finalul acestui an. În paralel, se negociază cu proprietari privați din străinătate pentru achiziționarea a cinci delfini.

„Cei pe care trebuia să îi aducem din Cuba nu mai vin, din cauza embargoului. În prezent verificăm actele pentru cinci delfini pe care i-am putea primi, dar care nu sunt antrenați și nu pot susține spectacole la nivelul celor din Ucraina. Până la 31 decembrie se continuă demonstrațiile”, a declarat Ionela Costache, în cadrul aceleiași conferințe de presă.

Astfel, autoritățile locale încearcă să asigure atât continuitatea spectacolelor, cât și dezvoltarea pe termen lung a Delfinariului din Constanța, unul dintre cele mai vizitate obiective turistice din județ. În prezent, Complexul Muzeal de Științe ale Naturii din Constanța mai deține un singur delfin, femela Ni-Ni, în vârstă de aproximativ 20 de ani. Ea susține spectacole alături de alte mamifere sosite, temporar, de la un delfinariu din Ucraina.

Răspunderea pentru textul acestui articol aparține exclusiv autorului. În cazul unui comunicat de presă, răspunderea aparține exclusiv instituției care l-a emis și persoanelor fizice sau juridice care au fost citate în articol.

Publicația CTnews, persoana juridică asociată cu aceasta și persoanele fizice care administrează această companie nu își asumă răspunderea pentru informațiile publicate de autorii articolelor sau ale comunicatelor de presă.

Informațiile de pe CTnews.ro sunt obținute din surse publice și deschise.

Conform articolului 7 din legea 190/2018, prelucrarea în scop jurnalistic este derogată de prevederile Regulamentului general privind protecția datelor cu caracter personal daca este asigurat un echilibru în ceea ce privește libertatea de exprimare și dreptul la informație.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*