Botez social la Cumpăna. Doi copii au primit Taina Sfântului Botez la Hramul Bisericii „Adormirea Maicii Domnului”

Botez social la Cumpăna. FOTO PC
Botez social la Cumpăna. FOTO PC

Comuna Cumpăna a marcat din nou, la sărbătoarea Adormirii Maicii Domnului, una dintre cele mai emoționante tradiții locale – botezul social al copiilor aflați în grija asistenței maternale. Evenimentul, ajuns la a 18-a ediție, a fost oficiat de Înaltpreasfințitul Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului, împreună cu un sobor de preoți și diaconi, în cadrul Hramului Bisericii „Adormirea Maicii Domnului”.

Anul acesta, micuții Andrei Florin și Iulian Nicolas au primit Sfânta Taină, având ca părinți spirituali familiile Alexandru Mario și Elena Mihaela, respectiv Ștefan Constantin și Elena Paula Ionela. Nașii și-au asumat nu doar rolul de îndrumători în credință, ci și angajamentul de a le fi alături pe tot parcursul vieții.

Tradiția, organizată în parteneriat cu Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Constanța, a adus, în cei 18 ani de existență, binecuvântarea botezului pentru peste 335 de copii.

Primarul Mariana Gâju, inițiatoarea acestui obicei de suflet, a oferit celor doi copii o icoană și articole vestimentare, ca semn al ocrotirii divine și al unui început curat în viață. Edilul a mulțumit nașilor, preoților, Consiliului Parohial și tuturor celor care, prin credință și generozitate, sprijină această lucrare comunitară.

Răspunderea pentru textul acestui articol aparține exclusiv autorului. În cazul unui comunicat de presă, răspunderea aparține exclusiv instituției care l-a emis și persoanelor fizice sau juridice care au fost citate în articol.

Publicația CTnews, persoana juridică asociată cu aceasta și persoanele fizice care administrează această companie nu își asumă răspunderea pentru informațiile publicate de autorii articolelor sau ale comunicatelor de presă.

Informațiile de pe CTnews.ro sunt obținute din surse publice și deschise.

Conform articolului 7 din legea 190/2018, prelucrarea în scop jurnalistic este derogată de prevederile Regulamentului general privind protecția datelor cu caracter personal daca este asigurat un echilibru în ceea ce privește libertatea de exprimare și dreptul la informație.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*