Bărbat prins când vindea articole pirotehnice. FOTO IPJ Constanța
La data de 5 decembrie, polițiști din cadrul Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase au depistat, în flagrant delict, un bărbat, de 20 de ani, care ar fi comercializat, fără autorizație, articole pirotehnice din categoria celor nedestinate publicului.
La domiciliul acestuia au fost identificate articole pirotehnice din categoriile P1, F2, F 3 și F4, de diferite mărci, în greutate de aproximativ 20 de kilograme.
În urma verificărilor efectuate, s-a constatat că bărbatul nu este autorizat să desfășoare activități cu articole pirotehnice.
În cauză a fost întocmit dosar de cercetare penală sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de efectuare de operațiuni cu articole pirotehnice fără drept și comercializare de articole pirotehnice destinate a fi utilizate numai de către pirotehnicieni, prevăzute de Legea 126/1995, privind regimul materiilor explozive.
Răspunderea pentru textul acestui articol aparține exclusiv autorului. În cazul unui comunicat de presă, răspunderea aparține exclusiv instituției care l-a emis și persoanelor fizice sau juridice care au fost citate în articol.
Publicația CTnews, persoana juridică asociată cu aceasta și persoanele fizice care administrează această companie nu își asumă răspunderea pentru informațiile publicate de autorii articolelor sau ale comunicatelor de presă.
Informațiile de pe CTnews.ro sunt obținute din surse publice și deschise.
Conform articolului 7 din legea 190/2018, prelucrarea în scop jurnalistic este derogată de prevederile Regulamentului general privind protecția datelor cu caracter personal daca este asigurat un echilibru în ceea ce privește libertatea de exprimare și dreptul la informație.
Universitatea „Ovidius” din Constanța (UOC) a organizat, în perioada 19 – 20 mai, Zilele Porților Deschise, în mediul virtual. Potrivit UOC, la întâlniri au fost înregistrați peste 300 de participanți – elevi de liceu din […]
Ambasada SUA, Federația Română de Baseball și Softball și Primăria Municipiului Constanța au plăcerea să vă invite la un meci-eveniment de baseball între echipa SUA, reprezentată de militarii americani din România, și echipa națională de […]
Pentru remedierea unei avarii survenite pe conducta de alimentare cu apă de pe strada Meșterul Manole (Școala Generală nr. 17), din municipiul Constanța, echipele RAJA au fost nevoite să sisteze furnizarea apei potabile, marți, 26 […]
Be the first to comment