Murena de la Acvariul Constanța. FOTO Adrian Boioglu
Un moment care de obicei nu este surprins de vizitatorii Acvariului Constanța a fost filmat în premieră de echipa Constanța NEWS. Vorbim despre hrănirea prădătorilor: rechinii și murena de la Acvariul Constanța.
Dacă despre rechini știm deja multe detalii interesante, murena nu este atât de cunoscută omului de rând. Murena este un pește marin care seamănă cu un șarpe fioros. Ea nu stă la vedere, ci se ascunde printre corali sau stânci mai tot timpul zilei.
La Acvariul Constanța, directorul Complexului, dr. Adrian Bîlbă ne-a explicat cum și cu ce e hrănit un astfel de pește și mai ales care sunt schimbările făcute pentru ca vizitatorii să se bucure de cele mai bune condiții.
Răspunderea pentru textul acestui articol aparține exclusiv autorului. În cazul unui comunicat de presă, răspunderea aparține exclusiv instituției care l-a emis și persoanelor fizice sau juridice care au fost citate în articol.
Publicația CTnews, persoana juridică asociată cu aceasta și persoanele fizice care administrează această companie nu își asumă răspunderea pentru informațiile publicate de autorii articolelor sau ale comunicatelor de presă.
Informațiile de pe CTnews.ro sunt obținute din surse publice și deschise.
Conform articolului 7 din legea 190/2018, prelucrarea în scop jurnalistic este derogată de prevederile Regulamentului general privind protecția datelor cu caracter personal daca este asigurat un echilibru în ceea ce privește libertatea de exprimare și dreptul la informație.
Aproape 190 de kilograme de heroină au fost introduse în țară prin Portul Constanța, iar marfa era ascunsă în 16 tone de curmale importate din Iran. Potrivit DIICOT, la data de 09.10.2023 procurorii Direcției de […]
Astăzi, 24 iunie, s-a desfășurat a doua probă scrisă din cadrul Evaluării Naționale a absolvenților de clasa a VIII-a (Matematică) – sesiunea 2021. La nivelul județului Constanța au fost prezenți 4707 de candidați. Nu s-au […]
Au început lucrările de asfaltare pe bulevardul Aurel Vlaicu, tronsonul cuprins între strada Alba Iulia și DN2C, care duce spre varianta Ovidiu. Lucările care se efectuează pe o distanță de aproximativ un kilometru, includ frezarea, […]
Be the first to comment