Jucării de construcție în valoare de peste un milion de lei, descoperite de inspectorii vamali din cadrul Biroului Vamal de Frontieră Constanța Sud

Jucării de construcție. FOTO Autoritatea Navala Română

Inspectorii vamali din cadrul Biroului Vamal de Frontieră Constanța Sud – Direcția Regională Vamală București, ca urmare a controlului fizic, au reținut aproximativ 4.100 bucăți jucării de construcție.

Potrivit Autorității Vamale Române, mărfurile au fost descoperite într-un container sosit din China având ca destinație o societate comercială cu sediul în București.

Valoarea totală a acestora în situația în care ar fi fost comercializate, este de 1.025.000 lei.

„În conformitate cu reglementările naționale și europene privind unele măsuri pentru asigurarea respectării drepturilor de proprietate intelectuală în cadrul operațiunilor de vămuire, autoritatea vamală a reținut bunurile susceptibile de a fi contrafăcute în vederea trimiterii spre expertizare, la finalizarea cazului urmând a fi dispuse măsurile legale care se impun” – Autoritatea Vamală Română.

Răspunderea pentru textul acestui articol aparține exclusiv autorului. În cazul unui comunicat de presă, răspunderea aparține exclusiv instituției care l-a emis și persoanelor fizice sau juridice care au fost citate în articol.

Publicația CTnews, persoana juridică asociată cu aceasta și persoanele fizice care administrează această companie nu își asumă răspunderea pentru informațiile publicate de autorii articolelor sau ale comunicatelor de presă.

Informațiile de pe CTnews.ro sunt obținute din surse publice și deschise.

Conform articolului 7 din legea 190/2018, prelucrarea în scop jurnalistic este derogată de prevederile Regulamentului general privind protecția datelor cu caracter personal daca este asigurat un echilibru în ceea ce privește libertatea de exprimare și dreptul la informație.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*