Un accident rutier cu nouă autoturisme a avut loc, miercuri, 4 martie, în apropiere de A4, iar 13 persoane au fost implicate.
Potrivit ISU Constanța, pompierii au fost anunțat că pe DN 3 în apropiere de ieșirea pe A4 s-a produs un accident în care au fost implicate patru autoturisme și opt persoane. În zona respectivă s-au deplasat un echipaj ASAS de la Detașamentul Palas, un SMURD B și patru ambulanțe SAJ.
”La locul intervenției au fost găsite 9 autoturisme implicate in accidentul rutier cu 13 persoane. Până la sosirea forțelor de intervenție au mai fost implicate încă 5 autoturisme” – ISU Constanța.
Două victime conștiente au fost ajuns la spital în urma evenimentului rutier.
IPJ Constanța a prezentat modul în care a avut loc acest eveniment.
„Astăzi, în intervalul orar 7.20 -7.45 , polițiștii Serviciului Siguranță Rutieră au fost sesizați cu privire la producerea mai multor accidente rutiere, pe drumul național DN3, sensul de mers Constanța – Valu lui Traian.
Polițiștii deplasați la fața locului au constatat faptul că sunt implicate 9 autoturisme, în 4 accidente distincte, două dintre acestea soldate cu pagube materiale și două soldate cu victimă.
În cele două tamponări au fost implicate două autoturisme, respectiv 3 autoturisme.
Cu privire la accidentele soldate cu victimă, din primele cercetări a reieșit faptul că un bărbat, de 45 de ani, a condus un autoturism, pe DN3 și ar fi intrat în coliziune cu un alt autoturism, condus de un bărbat, de 47 de ani.
În urma impactului a rezultat vătămarea corporală a unui bărbat, pasager, de 57 de ani.
În cel de al doilea accident soldat cu victimă, din cercetări, a reieșit faptul că un bărbat, de 55 de ani, a condus un autoturism pe DN3 și ar fi intrat în coliziune cu un alt autoturism, condus de un bărbat, de 34 de ani.
În urma impactului a rezultat vătămarea corporală a conducătorului auto, de 34 de ani și a unei pasagere, din autovehicul, de 34 de ani.
Toți conducătorii auto au fost testați cu aparatul etilotest, rezultatele fiind negative.
Referitor la accidentele cu victimă, în cauză au fost întocmite dosare penale, cercetările fiind continuate de către polițiști pentru stabilirea cu exactitate a cauzelor și împrejurărilor în care s-au produs evenimentele” – IPJ Constanța.

Be the first to comment