Impozitele și taxele locale se pot achita doar după plata amenzilor

Sediul SPIT Constanța, Agenția 6Sediul SPIT Constanța, Agenția 6

Serviciul Public de Impozite și Taxe Constanța informează cetățenii care doresc achitarea impozitelor și taxelor locale că în situația în care figurează în evidențele fiscale cu amenzi contravenționale neachitate, suma plătită va stinge întâi cuantumul acestora.

Menționăm că această prevedere legală este reglementată de alin. (2), art. 165 din Legea nr. 207/2015 privind Codul de procedură fiscală, conform căruia ”în cazul creanţelor fiscale administrate de organul fiscal local cu suma plătită se sting cu prioritate amenzile contravenţionale individualizate în titluri executorii, în ordinea vechimii, chiar dacă debitorul indică un alt tip de obligaţie fiscală”.

Adauga valoare acestui articol "Impozitele și taxele locale se pot achita doar după plata amenzilor"

Ai ceva de spus?

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*


Inline
Constanta News
Inline
Constanta News