![](https://i0.wp.com/www.ctnews.ro/wp-content/uploads/2023/06/354255148_602682058665015_1846093361824910608_n.jpg?resize=678%2C381&ssl=1)
Depozitul ecologic de deșeuri din Costinești a fost amendat cu suma de 100.000 de lei de către Garda de Mediu Constanța, în urma unei verificări care a scos la iveală numeroase încălcări ale condițiilor prevăzute în autorizația integrată de mediu.
Astfel, potrivit GNM Constanța, rezultatele verificărilor au dezvăluit că procedura de recepționare a deșeurilor nu a fost respectată, iar anumite deșeuri au fost depozitate fără a fi supuse în prealabil procesului de tratare. În plus, depozitul nu a luat măsurile tehnologice necesare pentru asigurarea funcționării în parametrii optimi a stației de epurare, punând în pericol mediul înconjurător și sănătatea cetățenilor. De asemenea, depozitul nu a respectat cerința de acoperire periodică cu strat de pământ a celulei în exploatare, contravenind astfel normelor care asigură o zonă activă de maximum 2.500 de metri pătrați.
![](https://i0.wp.com/www.ctnews.ro/wp-content/uploads/2023/06/354060656_602682021998352_5804723870521950194_n.jpg?resize=678%2C381&ssl=1)
Pe lângă amenda financiară impusă, Garda de Mediu Constanța a dispus și alte măsuri în vederea remedierii situației. De asemenea, a fost formulată o propunere de notificare prealabilă care a fost transmisă la Agenția pentru Protecția Mediului, autoritatea competenta de reglementare în domeniu.
![](https://i0.wp.com/www.ctnews.ro/wp-content/uploads/2023/06/353615402_602682031998351_8464850683462422706_n.jpg?resize=678%2C381&ssl=1)
După expirarea termenelor stabilite, Garda de Mediu va efectua un nou control pentru a verifica conformitatea depozitului cu autorizația integrată de mediu și cu legislația în vigoare.
Be the first to comment