A fost modificat OUG 114/2018. Indemnizațiile de hrană și voucherele de vacanță ale personalului din sănătate nu se mai iau în calcul la determinarea limitei de 30%

Spitalul Judetean de Urgenta Sf. Andrei SCJU Constanta. FOTO Cătălin Schipor

În urma mai multor presiuni și discuții, la propunerea Ministerului Sănătății, Guvernul României a aprobat modificarea și completarea OUG 114/2018.

Este vorba ca indemnizațiile de hrană pentru personalul din cadrul instituțiilor din sistemul sanitar și de asistență socială nu se iau în calcul la determinarea limitei de 30% prevăzută la art. 25, alin 2 din Legea-cadru nr. 153/2017, cu modificările şi completările ulterioare.

Această modificare legislativă se impunea deoarece, în condițiile în care indemnizaţia de hrană se includea în procentul de 30% stabilit prin dispozițiile legale, personalul din sistemul sanitar nu putea beneficia de acest drept individual salarial stabilit prin lege. De asemenea, nici voucherele de vacanță nu se iau în calcul la determinarea limitei.

Răspunderea pentru textul acestui articol aparține exclusiv autorului. În cazul unui comunicat de presă, răspunderea aparține exclusiv instituției care l-a emis și persoanelor fizice sau juridice care au fost citate în articol.

Publicația Constanța NEWS, persoana juridică asociată cu aceasta și persoanele fizice care administrează această companie nu își asumă răspunderea pentru informațiile publicate de autorii articolelor sau ale comunicatelor de presă.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*