Un constănțean de 52 de ani a ajuns după gratii după ce a tras cu o armă tip airsoft în doi bărbați, iar unul dintre ei a ajuns la spital

Mașină de poliție.

Un constănțean în vârstă de 52 de ani a fost reținut pentru 24 de ore după ce a tras cu o armă de tip airsoft în doi bărbați, iar unul dintre ei a ajuns la spital. Agresorul era supărat pentru că cei doi copii ai bărbaților se juca cu mingea lângă curtea lui.

Potrivit IPJ Constanța, urmare a cercetărilor într-un dosar penal care vizează săvârșirea infracțiunilor de lovirea sau alte violențe, amenințare, distrugere și tulburarea ordinii și liniștii publice, polițiști din cadrul Poliției municipiului Constanța – Serviciul Municipal de Ordine și Siguranță Publică, sub coordonarea Parchetului de pe lângă Judecătoria Constanța, au reținut un bărbat, de 52 de ani, cercetat pentru comiterea faptelor.

„Din cercetările efectuate de către polițiști a reieșit faptul că, la data de 14 mai a.c., persoana în cauză, pe fondul unui conflict generat de 2 minori care s-ar fi jucat cu o minge în apropierea curții sale, ar fi intrat în scandal cu părinții copiilor, i-ar fi amenințat pe aceștia și s-ar fi agresat fizic reciproc, iar ulterior ar fi distrus parbrizul autoturismului unuia dintre părinții copiilor.

De asemenea, bărbatul ar fi folosit o armă de tip airsoft, cu care ar fi tras mai multe bile, unele dintre acestea nimerindu-i pe 2 bărbați (părinții celor 2 minori), de 36, respectiv 38 de ani.

Bărbatul de 36 de ani a fost transportat la spital pentru acordarea de îngrijiri medicale.

Conform prevederilor legale, persoanelor în cauză le-a fost pus în vedere faptul că au dreptul de a solicita ordin de protecție provizoriu, fiind completate formularele de evaluare a riscului, reieșind că nu există risc iminent ca viața, sănătatea sau integritatea fizică să le fie puse în pericol.

Totodată, persoanelor vătămate le-au fost puse la dispoziție cereri privind emiterea unui ordin de protecție de către instanța de judecată” – IPJ Constanța.

În urma administrării probatoriului în cauză, astăzi, 21 mai, sub coordonarea procurorului de caz, a fost dispusă măsura reținerii, pentru 24 de ore, a bărbatului de 52 de ani, acesta fiind introdus în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă.

Mâine, 22 mai, acesta va fi prezentat procurorului de caz din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Constanța, cu propuneri corespunzătoare.

Răspunderea pentru textul acestui articol aparține exclusiv autorului. În cazul unui comunicat de presă, răspunderea aparține exclusiv instituției care l-a emis și persoanelor fizice sau juridice care au fost citate în articol.

Publicația CTnews, persoana juridică asociată cu aceasta și persoanele fizice care administrează această companie nu își asumă răspunderea pentru informațiile publicate de autorii articolelor sau ale comunicatelor de presă.

Informațiile de pe CTnews.ro sunt obținute din surse publice și deschise.

Conform articolului 7 din legea 190/2018, prelucrarea în scop jurnalistic este derogată de prevederile Regulamentului general privind protecția datelor cu caracter personal daca este asigurat un echilibru în ceea ce privește libertatea de exprimare și dreptul la informație.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*